Radnice dá peníze na vodu v přehradě

5. února 2006 v 9:38 | NETVOR |  Kvalita vody v přehradě - problém na dlouhá léta?
Radnice dá peníze na vodu v přehradě
Rekreanti a návštěvníci Plumlovské přehrady by se letos mohli vyhnout zklamání ze zkažené rekreace, kterou jim loni narušil masivní nárůst sinic a následný zákaz koupání. Prostějovští radní vyhověli žádosti obcí Mikroregionu Plumlovsko o příspěvek na revitalizaci přehradní nádrže, jejíž odhadované náklady pro letošní rok se vyšplhaly na milion pět set tisíc korun. Prostějov by na ni měl přispět 250 tisíci korunami, jimiž pomůže uhradit zmapování sedimentů na dně přehrady, nákup a trojí aplikaci algicidů zabraňujících růstu sinic.
Až 80 procent vodních nádrží v České republice se v současné době potýká s přemnoženými sinicemi - cyanobakteriemi, které produkují toxické látky ohrožující lidské zdraví. Podobně postižená bývá každoročně i Plumlovská přehrada, která je jedinou větší přírodní nádrží na Prostějovsku vhodnou ke koupání. Za odpočinkem k ní desítky let mířily nejen tisíce turistů, ale i Prostějovanů, z nichž řada má navíc v okolí přehrady chaty. Právě z tohoto důvodu má zájem na ozdravení vody v přehradě i prostějovská radnice.
"Prostějov se do snah o revitalizaci přehrady zapojil již před zhruba rokem a půl," uvedl starosta Jan Tesař (ODS). Tehdy se mimo jiné spolupodílel na úhradě analýzy, která prokázala, že v sedimentech na dně přehradní nádrže nejsou obsaženy těžké kovy. Při jejich případném odtěžení by tedy nebylo nutné ukládat je jako nebezpečný odpad na speciální skládky.
"Odtěžení sedimentů ze dna přehrady by si vyžádalo její vypuštění na dva roky a přišlo by na desítky milionů korun. Pravděpodobně je to však jedna z podmínek pro vyčištění nádrže, která je v současném stavu pro rekreační účely stejně nepoužitelná," konstatoval Tesař.
"Chatu na přehradě jsem zdědila po rodičích, kteří ji postavili hned na začátku 50. let. Od té doby, co se dá v přehradě koupat snad jen na začátku léta, na ni téměř nejezdím," postěžovala si Iveta Vysloužilová.
Aby byla revitalizace Plumlovské přehrady úspěšná, musí být současně revitalizovány i všechny přítoky Hloučely. Prostějovská radnice hledá nyní společně s Olomouckým krajem a obcemi Mikroregionu Plumlovsko cesty, jak celou investici pokrýt. "Vzhledem k její nákladnosti
a významu pro obyvatele z širokého okolí je nutné sdružit úsilí a prostředky nejen obcí Mikroregionu Plumlovsko, Prostějova a Olomouckého kraje, ale i fondu životního prostředí a případně evropských strukturálních fondů," míní Tesař.
Prostějovští zastupitelé budou o čtvrtmilionovému příspěvku na revitalizaci přehrady jednat za necelé dva týdny. Město jej poskytne za předpokladu, že zbývajících 1 200 000 korun uhradí Olomoucký kraj a celkem 50 tisíci přispějí na revitalizaci obce Mostkovice, Plumlov a Krumsín.
18.1.2006
Prostějov dá první peníze na obnovu vody v přehradě
Čtvrt milionem přispěje prostějovská radnice na projekt jednorázové revitalizace vodní nádrže Plumlovská přehrada. Včera odpoledne to bez zásadních připomínek schválili členové zastupitelstva města.
Celkové náklady na likvidaci sinic v přehradě činí jeden a půl milionu korun a projektem se bude co nevidět zabývat vedení Olomouckého kraje. Podle náměstka hejtmana Pavla Sekaniny by záležitost přehrady mohla být zařazena mezi významné krajské projekty.
"Problémem kvality vody v přehradě se zabývám už desítky let. Situace se rok od roku zhoršuje a je nezbytné začít něco podnikat velmi rychle," uvedl Sekanina, který je současně zastupitelem Prostějova. Čtvrtmilionový příspěvek je podmíněn finanční spoluúčastí obcí Mikroregionu Plumlovsko a Olomouckého kraje. "Všichni přitom vnímáme, že bude muset přijít zásadní a dlouhodobé řešení. To ale znamená náklady řádově v desítkách milionů korun. Za předpokladu, že by bylo kofinancováno z více zdrojů, například Evropské unie, Povodí Moravy, Státního fondu životního prostředí, byla by komplexní revitalizace přehrady docela reálná," dodal Sekanina.
15.2.2006

Zdroj: www.pvtyden.cz
 


Aktuální články

Reklama